Dodany: 2011-12-12 12:01:52

 

Libretto baletowe – Dziadek do orzechówJednym z najsłynniejszych widowisk baletowych jest Dziadek do orzechów do muzyki Piotra Czajkowskiego. Jest to niesamowicie barwna historia pewnego snu a baletki (adeptki szkół baletowych) śnią aby się w nim znaleźć na jawie.

 

Watek fabularny rozpoczyna się przygotowaniami do przyjęcia bożonarodzeniowego w domu Radcy. Jego córka, Klara zachwyca się porzuconym pod choinką dziadkiem do orzechów a gdy goście rozchodzą się do domów zasypia z nim w fotelu. I tu następuje kulminacja akcji, gdzie ona wraz z dziadkiem do orzechów przemienionym w Księcia, zwiedzają barwną i pełną radości Krainę Słodyczy. Tutaj także następują popisy taneczne wielu postaci, tak widowiskowe, że wydawać się może, iż ich baletki ledwo stykają się z powierzchnia sceny.

 

Jednak każdy sen kiedyś się kończy, więc i Klara w końcu budzi się, powracając z pięknej krainy marzeń.

 

To, co fascynuje młode baletki w tej sztuce, to przede wszystkim niesamowita energia całego przedstawienia, jego żywiołowość, wielość barw i motywów a także feria przepięknych strojów i mnogość układów choreograficznych postaci..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Libretto baletowe – Dziadek do orzechów
Nick: