Dodany: 2011-12-12 11:57:01
 

Libretto baletowe – Bajadera Na fali zafascynowania kulturą orientu dziewiętnastego wieku powstało wiele przedstawień we wschodnich sceneriach. Także balet czerpał pełnymi garściami z bogatej mozaiki tamtejszych motywów, napędzając stał popyt na baletki najlepszych szewców. Tak powstało widowisko Bajadera, którego akcja rozgrywa się w owianych legendą Indiach.

Tytułowa bajadera to tancerka świątynna o imieniu Nikija. Zakochana jest w wielkim wojowniku, który jednak zostać ma mężem córki Radży. Przepiękne solowe partie taneczne w orientalnej oprawie są marzeniem każdej młodej baletki (uczennicy szkoły baletowej). Cała historia nie kończy się jednak dobrze – zawistna narzeczona wraz z ojcem Radżą mordują Nikiję, a zagniewani całym tym złem bogowie doprowadzają do zawalania się świątyni i w konsekwencji śmierci wszystkich zebranych na zaślubinach. Optymistycznym akcentem jest spotkanie dusz kochanków w końcowej scenie.

 

Młode baletki ciężko ćwiczą całymi latami by móc wystąpić chociaż jako jedna z postaci pobocznych, w tak wspaniałej i słynnej sztuce baletowej..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Libretto baletowe – Bajadera
Nick: