Dodany: 2011-12-12 11:53:42
 

Libretto baletowe – Śpiąca królewnaWiększość z nas od dziecka zna historię Śpiącej Królewny, napisaną przez Charlesa Perraulta. Na jej podstawie stworzono wiele sztuk, filmów, słuchowisk a nawet widowisko baletowe. Rola w tym słynnym przedstawieniu jest marzeniem każdej młodej baletki (mówi się tak na dziewczęta uczęszczające do szkoły baletowej).

 

Muzykę do tej sztuki skomponował Piotr Czajkowski a partie księżniczki Aurory tańczyły zawsze najsłynniejsze primabaleriny, mając na nogach baletki najlepszych mistrzów szewstwa. Historia przedstawiona w sztuce nieco różni się od oryginału. Tutaj zła wróżka przepowiada dziewczynie sen, nie zaś śmierć a dobra wróżka chrzestna zapowiada jej pięknego księcia jako wybawiciela.

 

Ze względu na charakter widowiska pewne partie fabularne, takie jak wesele Księcia i Księżniczki, zostały rozbudowane, by mogły stanowić pretekst do ukazania popisów tanecznych. Oprócz głównych postaci występuje w sztuce jeszcze cała masa postaci epizodycznych, takich jak szereg dwórek czy wieśniaków, w których obsadzane są czasem najzdolniejsze baletki renomowanych szkół tańca klasycznego..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Libretto baletowe – Śpiąca królewna
Nick: