Dodany: 2011-12-12 11:32:46

 

Obuwie do baletuBalet jako taki jest tańcem bardzo specyficznym i wymagającym. Niezbędne do jego wykonywania jest dobre przygotowanie techniczne (jak znajomość póz ciała), kondycja, gibkość i skoczność a także odpowiednie obuwie pozwalające na co wymyślniejsze ewolucje.

 

Podstawowe obuwie, w jakim zaczyna się naukę tego tańca, to tak zwane baletki. Są one miękkie i ściśle przylegające do stopy. Sprawiać mają one wrażenie jakby było się boso, gdyż to pozwala na prawidłowe wyczucie podłoża i wykonywanie figur tanecznych. Do tych co bardziej skomplikowanych zwykłe baletki to jednak za mało.

 

Dla przykładu, do charakterystycznego dla baletu stania na samych czubkach placów, potrzebne są tak zwane baletki twarde czyli pointy. Różnią się one od zwykłych większą twardością podeszwy oraz odpowiednio wyprofilowanymi – spłaszczonymi i usztywnionymi – noskami buta. Posiadają one także wszytą tasiemkę lub gumkę do zawiązania na kostce w celu jej usztywnienia Noszenie uch i wspinanie się na palce wymaga dobrze wyćwiczonej stopy. Zbyt wcześnie lub nieumiejętnie noszone baletki twarde grożą wieloma kontuzjami..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Obuwie do baletu
Nick: