Dodany: 2011-12-12 11:12:11

 

Skąd się wziął taniecJuż u ludów pierwotnych istniały określone sekwencje ruchów wykonywanych przy prymitywnych dźwiękach. Wiele było także okazji – zarówno radosnych jak i smutnych - do uskuteczniania czynności, która współcześnie nazwalibyśmy tańcem. Z czasem, symultanicznie z rozwojem kultury, formy te ewoluowały, zyskując ostatecznie kształt uznawany za najwyższy kunszt taneczny – balet.

 

By móc wykonywać figury i kroki charakterystyczne dla tej formy sztuki, niezbędne są baletki – specjalny rodzaj obuwia z wzmacnianymi czubkami palców, pozwalający na najbardziej widowiskowe piruety. Profesjonalne baletki są dosyć drogie i służą z reguły zawodowym tancerzom.

 

Sam taniec jako taki, przez wieki przybierał różne formy. W zależności od epoki, preferowano jego rozmaite wzorce – od spontanicznych, pozbawionych specyficznego układu wariacji w rytm muzyki, po z góry określone i zaplanowane tańce o ścisłej i skomplikowanej choreografii, gdzie każdy, najmniejszy ruch miał właściwe tylko jemu miejsce. Według niektórych najwyższą forma tego ostatniego rodzaju jest balet, w którym do wykonania niektórych figur niezbędne są baletki..

Dodaj nowy komentarz do artykułu Skąd się wziął taniec
Nick: